1.Günün Ardından

Ankara’nın tarihi ve doğal güzellikleri ve  bereketli topraklarında yetiştirdiği üzüm çeşidi ile ünlü Kalecik,sahip olduğu bu mirası tanıtmak ve paylaşmak amacıyla uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.Kalecik Belediyesi Başkanı Dr.DuhanKALKAN‘ın Kaleciği  tanıtmak amacıyla 5 yıl aradan sonra başlattığı “11.Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivali”  görkemli bir açılış ile başladı. Kalecik ismini markalaştıran Kalecik Karası üzümü ile kentin hem bilinirliğini arttırmak hem de sahip olduğu değerleri ekonomiye dönüştürmek amacıyla gerçekleştirilen Festival, saat 16.00 da Cumhuriyet meydanında oluşturulan Kortej yürüyüşü ile başladı.

AK Parti Ankara Milletvekili ve Eski Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İŞLER,AK Parti Ankara Milletvekilleri ,Prf.Dr.Sayın Arife Polat DÜZGÜN, Sayın Zeynep YILDIZ, Kalecik Belediye Başkanı Sayın Dr.Duhan KALKAN,Kalecik Kaymakamı Sayın Abdullah Abid ÖZTOPRAK,Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının davetlisi olarak yurtdışından gelen konuklar,Ankara ve Çevre illerden gelen misafirlerden oluşan kalabalık tören korteji,Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımıve Ankara Klubü Seğmenleri eşliğinde Cumhuriyet meydanından Festival alanına yürüdüler.

Kortej Festival alanında yerlerini aldıktan sonra, Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kuran-ı Kerim Tilaveti ile Diyarbakır’da PKK terör örgütünün hain saldırısı sonucu şehit olan vatandaşlarımızın ve dünden bugüne Vatan ve Bayrak uğruna toprağa düşmüş şehitlerimizin ruhlarına dualar okundu.

Merhum şehitlerin ruhlarına ve şehit yakınlarının acılarına hürmeten etkinliğin akşam ki bölümünde yer alan Seğmen gösterisinin ve yerel sanatçı konserlerinin iptal edildiği bildirilerek protokol konuşmalarına geçildi.İlk Konuşmayı Kalecik Belediye Başkanı Dr.Duhan KALKAN yaptı. Başkan KALKAN konuşmasında 5 yıl aradan sonra gerçekleştirdikleri bu festivalde amaçlarının, Kaleciğin sahip olduğu Kültürel ve Ekonomik değerlerin  tanıtımı ile turizm ekonomisinden layık olduğu payı almaları olduğunu belirtti. Yaşadıkları coğrafyanın kendilerine tarihin bir mirası olduğunun bilinciyle bu mirasın tarımsal simgesi olan Kalecik Karası Üzümünü tanıtmanın sorumluluğu ile hareket ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan KALKAN, Festivalin sürdürülebilir bir tanıtım için kullanılacak araçlardan birisi olduğunu, bunun dışında Kaleciğin tanıtımı için farklı çalışmalar ve projeleri hayata geçireceklerinin müjdesini de verdi.

Kalecik Kaymakamı Sayın Abdullah Abid ÖZTOPRAK,AK Parti Ankara Milletvekilleri ,Prf.Dr.Sayın Arife Polat DÜZGÜN, yine AK Parti Ankara Milletvekili Sayın Zeynep YILDIZ ve AK Parti Ankara Milletvekili , Eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İŞLER’de yaptıkları konuşmalarda; Festivalin Kaleciğin tanıtımına yapacağı katkıdan söz ederek Kaleciğin Tarih, Kültür, Tarım ve Geleneksel El Sanatları ekonomisi ile keşfedilmeye layık bir yer olduğu ve bu alanda hertürlü siyasi desteklerini vereceklerini açıkladılar.

Protokol Konuşmalarından sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı katılımcılara Türk tarihinin Zafer sayfalarının seyrini ve hazzını yaşatan bir konser verdi.

Kalabalık daha sonra Festival alanındaki stantları gezdi. Yaklaşık 180 tanıtım standından oluşan bu alanda Kalecik’e ait organik ürünler, El Sanatları, Kalecikli Kadınların mutfak yetenekleri, Geleneksel Yemekler, Tatlılar ve Börekler davetlilere sunuldu.