2.Günün Ardından

Festivalin 2.Gününde Kalecik; hem festival meraklıları hem de hafta sonunu değerlendirmek isteyen ziyaretcilerin yoğun ilgisine uğradı. Etkinlikler Kalecik Kalesinde gerçekleştirilen yamaç paraşütü gösterisi ile başladı. Daha sonra misafirler ve katılımcılarla birlikte geleneksel Bağbozumuna geçildi.Kalecik Karası Üzüm bağlarında gerçekleştirilen Bağbozumunda ,önce üzümler toplandı.Sonrasında;Kalecikli kadınların geleneksel metotlarla üzümlerin şıraya ve pekmeze dönüştürülmesi tüm katılımcıların eşliğiyle gerçekleştirildi.

Bağbozumunu, Festival alanında gerçekleştirilen en güzel üzüm yetiştirme yarışması takip etti.Kalecikli üreticilerin katıldığı bu yarışmada jüri ,değişik kriterler arasında En İyi Kalecik Üzümü yetiştiren üreticiyi belirledi ve ödüllendirdi.Daha sonra sahneyi Ankara Kulübü Seğmenleri aldı.Seğmenlerinin gerçekleştirdiği görsel şölende,Seğmen oyunları bizlere ,dünden bugüne seğmen geleneğinin Ankara tarihindeki ve Kültüründeki yerini gösterdi. Seğmenlerden sonra gösteri sırası Mamak Belediyesi Halk Oyunları ekibindeydi. Folklor ekibi Karadeniz yöresi oyunları ile ziyaretçilere hoş dakikalar yaşattı. Festivalin bugünkü bölümünde Keçiören Belediye Başkanı sayın Turgut ALTINOK Belediye Başkanımız Dr.Duhan KALKAN’ı ve Festivalimizi ziyaret ederek bize güç verdiler.

Festivale katılan ziyaretçiler bir taraftan konserler ve gösterileri izlerken diğer taraftan Kalecikli kadınların ve üreticilerin geleneksel yöntemlerle ürettiği ürünler ve el sanatların sergilendiği stantları gezdiler ve alışveriş yaptılar.

Festivalin akşam etkinlikleri Kalecik Kalesindeki Semah gösterileri ile başladı. Neyzen Ömer Faruk KESKİN’in eşsiz Ney resitaline eşlik eden Semazenlerle Kalecik Kalesinde izleyiciler mistik bir gece yaşadılar.Festival alanında ise heyecan farklıydı.Müzikseverler ağır ağır konser yerini doldurmaya başladılar.Saat 18.30 da başlayan etkinlikler önce Kalecik Kınık Mahallesi Yaren ekibinin sahne alması ve yerel Yaren Meclisini tanıtması ile başladı.Daha sonra sahneye Ankaralı Türk Halk Müziği Sanatçısı Hilal KAYA çıktı.Sevilen Türkülerden oluşan müzik ziyafeti ile sanatçı, katılımcıları unutulmaz  bir geceye hazırladı.Hilal KAYA’dan sonra Türkü Kervanının ikinci solisti Kalecikli sanatçı İbocan oldu.Ankara Türkülerinin ve yöresel ezgilerin sevilen sesi seyircilere zevkli dakikalar yaşattı.

 

Türk Halk Müziği ile renklenen Kalecik Festival alanında çoşku ve neşe  Buray konseri ile zirveye çıktı.Türk Pop Müziğinin sevilen sesi,gençlerin tutkulu prensi Buray, şarkılarıyla izleyicilere eşsiz bir müzik ziyafeti yaşattı.Yaklaşık 10.000 kişiyi bulan izleyiciler zaman zaman Buray’a şarkılarında eşlik ettiler.Sanatçı da bu dev koronun eşliği ile şarkılarını büyük bir keyifle seslendirdi.

Festivali ve  2.günü Buray Konseri sonrası Kalecik kalesinde gerçekleştirilen Havai fişek gösterisi ile sona erdi.