3.Günün Ardından

Yılların özlemi ile başlayan Festival ,muhteşem bir konser ve büyük bir çoşku ile sona erdi

Etkinliğin 3.gününde Kalecikliler ve Festivale gelen misafirler önce İncirlik Mesire alanında flyboard gösterisini izlediler.Kızılırmak nehri üzerinde gerçekleştirilen bu su akrobasi gösterisi tüm katılımcılar için farklı bir deneyim oldu.Belediye Başkanı Dr.Duhan KALKAN burada yaptığı kouşmada “Kızılırmak nehrinin kalecik ilçe sınırları içersinde 32 kilometrelik alandan geçmesine rağmen sadece tarım alanında faydalanıldığını ancak bundan sonra Kızılırmak’tan tarımın yanı sıra  başka alanlarda  proje geliştirerek Kaleciklilerin hizmetine sunacaklarını ” belirtti.

Festival alanında gerçekleştirilen etkinliklerin öğleden sonraki bölümünde Kaleciğin yurt dışından ziyaretçileri vardı. Ankarada yaşayan bazı yabancı ülke temsilcileri Ankara  Ticaret Odasının davetlisi olarak Kaleciğe geldiler ve başta Bağbozumu olmak üzere bazı etkinlikleri yerinde izleyip ürün standlarını gezdiler.Yabancı konukların ve festival ziyaretçilerinin yoğun ilgisine sahne olan etkinliklerden bir diğeri de “Geleneksel Yağlı Güreşleri” idi.Uzun zamandır gerçekleştirilmemiş olmanın özlemi ile çoşkulu bir katılım ile başlayan Yağlı güreşlere ;113 güreşçi katıldı. Türkiye’nin değişik bölgelerinde katılan güreşçiler 10 dalda zorlu bir mücadele sergilediler. Tabi ki güreşlerin en heyecanlı bölümü Başpehlivanlık güreşleri oldu.Yağlı güreş dalında Türkiye’nin tanınmış pehlivanlarının katıldığı bu bölümde 1.liği Kırkpınar Başpehlivanlarından Mehmet YEŞİL YEŞİL kazandı.Başpehlivana madalyasını Ankara Valisi sayın Vasip ŞAHİN taktı.

Festivalin akşam saatlerinde ise artık veda zamanı yaklaşmış ve Kalecik’e yakışır bir evsahipliği ile ziyaretçilere veda etme ve bir sonraki etkinlikte buluşma vakti gelmişti. Kalecik halkı ve Festival sevenlerin de büyük bir heyecanla beklediği konserler zamanı da gelmişti. Sahneyi ilk önce “Ankara Rüzgarı” grubu aldı.Türk Sanat Müziğinden Pop Müziğine günün sevilen parçalarını izleyicilerin eşlikleriyle seslendiren ekip herkesi geceye hazırladı.

Daha sonra sahneye Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası çıktı. Geçmişten günümüze sevilen parçalardan oluşan repertuarlarını Kalecikliler için sunan orkestra ,izleyicilerden tam not aldı.

Artık gece demini almış konserler için izleyicilerden atmosfere her şey  hazırdı ve Festival alanında biriken 10 binlerin merakla bekledikleri an gelmişti.Ankara ve çevresindeki İl,İlçelerden büyük gruplar halinde gelen müzikseverler Türk Pop Müziğinin sevilen sanatçısı Yusuf GÜNEY konseri ile buluştu.Büyük bir taraftar grubu olan sanatçı ,çoşkun tezahüratlarla sahne aldı ve geceyi unutulmaz parçaları ile renklendirdi.Pop Müziği listelerinde yer alan unutulmaz parçaları ve yeni şarkıları ile seyircilerini adete mest eden sanatçı 11.Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivalinin muhteşem bir konserle veda etmesine imzasını attı.

Konserin sonunda sahneye Festival kapanış konuşması için Kalecik Belediye Başkanı Dr.Duhan KALKAN geldi.Başkan görevinin Kaleciğe hizmet olduğunu belirterek bu amaçla Kaleciğin sosyal ve ekonomik alanlarına yönelik birçok kalkınma ve geliştirme projelerini gerçekleştireceklerini,Kaleciğin ulusal ve uluslar arası tanıtımında elinden gelen her şeyi yapmaya çalışacağını bu uğurda Kaleciklilerin desteğini ve dualarını istediğini belirterek gelecek yılda daha geniş ve güçlü bir Festival için şimdiden hazırlıklarına başlayacaklarını da belirterek,Festivale katkı sağlayan herkese, ziyaretçilere ve kusursuz ev sahipliği yapan Kaleciklilere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.