Basın Bülteni

11.Uluslararsı Kalecik Karası Üzüm Festivali Programı

Ankara’nın adeta saklı kenti niteliğindeki, yemyeşil bir vadi içerisinde, Kızılırmak’ın hemen kıyısında, doğal güzellikleri, tarih ve kültürel zenginlikleri ile iç içe dingin ve sakin bir şehir olan Kaleciğin dünyaca ünlü üzümü Kalecik Karası için gerçekleştirilen Uluslararası Festival programı belli oldu.

Kalecik Belediye Başkanı Dr.Duhan KALKAN’ın verdiği bilgiye göre,dört yıllık bir aradan sonra, 13-14-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek 11.Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivalinde bir taraftan bu bereketli toprakların Kaleciklilere bahşettiği Kalecik Karası Üzümü’ nün hasadı yapılacak, diğer taraftan Kaleciğe ait doğal ve tarihi güzelliklerinden sosyo-kültürel değerlerine kadar çok zenginlik gelen ziyaretçilere tanıtılmış olacak.

Bu hassasiyetten yola çıkarak hazırlanan festival programında; Kaleciğe gelen misafirlerin müzikten-eğlenceye, animasyondan -geleneksel yarışmalara kadar birçok alanda iyi vakit geçirmesi planlandı. Hazırlanan kültür rotaları ile Kalecikteki tarihi eserler, kalıntılar, konaklar ve geleneksel yaşantının günümüzdeki uzantıları el sanatları, organik ürün stantları ile ziyaretçilerin, tarihin izinde huzurlu bir gün geçirmeleri hedeflendi.

Programı Büyütmek İçin Tıklayın

13 Eylül 2019 Cuma günü saat 16.00 ‘da Festival yürüyüşü ile başlayacak etkinliklerin ilk gününde Mehteran Konseri, Seğmenler ve yerel sanatçılar Hasan Baki ERKUŞ, Taner OLGUN, Mesut DAĞLI sahne alacak.

14 Eylül 2019 Cumartesi günü hava durumuna bağlı olarak Yamaç Paraşütü gösterileri Kalecik Semalarında yerini alacak , saat 12.00 deki Bağ bozumu etkinliği, Festival alanındaki yarışmalar, geleneksel etkinlikler, gösterilerle sürdürülecek. Kaleciği tanıyarak farklı bir gün geçirmek isteyenler için ise Kültür rotaları oluşturuldu. Kalecikteki tarihi ve Kültürel eserlerin gezileceği bu rotalar ziyaretçileri kısa bir sürede olsa yaşadığımız zaman diliminde tarihin derinliklerine götürecektir. Akşam saat 20.00 dan itibaren konser alanında yine sevilen sanatçılar alacak. Ankaralı sevilen sanatçı İbocan ve  pop müziğin genç sesi Buray müzikseverlere coşkulu anlar yaşatacaklar.

Festivalin son günü olan 15 Eylül 2019 Pazar günü ,farklı ve ilginç bir gösteri ziyaretçilere sunulacak. Kızılırmak nehri üzerinde ilk defa yapılacak Flyboard gösterisi saat 12.00 da İncirlik Parkında yapılacaktır. Su üstünde Akrobasi gösterilerinden oluşan bu şovu görmenizi tavsiye ederiz. Geleneksel Yağlı Güreşleri ziyaretçilerin izlenimlerine sunulacaktır. Halkın katılımına açık ödüllü yarışmalar ve Kültür rotaları da yine final gününe renk katacaklar. Festivalin Final konserinde ise Pop müziğin sevilen sanatçısı Yusuf GÜNEY sahne alacak. Sanatçının söyleyeceği birbirinden güzel parçalarla gece renklenirken konser sonundaki bir yıl sonra buluşmanın temennileri ile 11.Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivalinin kapanışı yapılacak.

Tüm Kalecikli ve Ankaralı hemşehrileri ve gezi tutkunlarını bu festivale davet eden Kalecik Belediye Başkanı Dr. Duhan KALKAN Festivale katılmak isteyenler için Kalecik Belediyesinin Ankara’nın değişik noktalarından, belirli saatlerde ulaşım sağlanacağını, söz konusu noktalar ve ulaşım saatlerinin Belediyenin web sitesinden ve Festivalin sosyal medya mecralarında duyurulacağını sözlerine ekledi.